Rezultati analize kvaliteta morske vode za 114 lokacija, koju je Institut za biologiju mora sproveo u periodu od 12. do 19. avgusta ove godine, pokazali su da je na 76,3% lokacija morska voda bila odličnog kvaliteta, na 16,7% lokacija dobrog, na 5,3% zadovoljavajućeg, dok je na 1,8% lokacija voda bila lošeg kvaliteta. Ovi rezultati potvrđuju da je morska voda na crnogorskim kupalištima uglavnom dobrog kvaliteta, tj. da je na većini lokacija sanitarno ispravna, te bezbjedna za kupanje i rekreaciju.
Klasifikacija voda za kupanje u okviru ovogodišnjeg Programa praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode vrši se u skladu sa članom 8 Pravilnika o načinu i rokovima za sprovođenje mjera obezbjeđivanja očuvanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vode za kupanje (“Službeni list Crne Gore”, br. 028/19), kojim se vode za kupanje klasifikuju kao: "odlične", "dobre", "zadovoljavajuće" i "loše".
U opštini Ulcinj, od ukupno 18 lokacija na kojima se realizuje Program praćenja sanitarnog kvaliteta, morska voda je bila odličnog kvaliteta na njih 16, dok je na 2 lokacije voda bila zadovoljavajućeg kvaliteta. Analize su pokazale da je morska voda bila odličnog kvaliteta na 13 lokacija u opštini Bar, dok je na preostale 2 lokacije u ovoj opštini voda bila dobrog kvaliteta. U opštini Budva, kvalitet morske vode je na 32 lokacije bio odličan, a dobar na 2 lokacije. U Bokokotorskom zalivu, u opštini Tivat, od ukupno 10 lokacija voda je bila odličnog kvaliteta na njih 5, na 1 lokaciji voda je bila dobrog kvaliteta, na 3 lokacije zadovoljavajućeg kvaliteta, dok je na 1 lokaciji kvalitet vode bio loš. Analize su pokazale da je u Kotoru na 10 lokacija voda bila odličnog, na 4 lokacije dobrog, a na 1 lošeg kvaliteta. U Herceg Novom uzorkovana je voda na ukupno 22 lokacije, od čega je na njih 11 ona bila odličnog, na 10 dobrog, a na 1 zadovoljavajućeg kvaliteta.
Loša voda za kupanje bila je na lokacijama voda za kupanje “Uvala Pržno” u opštini Tivat i “Žuta plaža 01” u opštini Kotor. Na kupalištima u okviru ovih voda za kupanje istaknuta je crvena zastavica, kao simbol zabrane kupanja. Podaci o realizovanim ispitivanjima dostavljeni su i Republičkom inspektoru za vode koji će u daljem postupanju preduzeti mjere i radnje iz svoje nadležnosti. Institut za biologiju mora nastavlja uzimanje uzoraka morske vode sa ovih lokacija, a o dobijenim rezultatima ćemo naknadno obavijestiti javnost.
Rezultati ispitivanja kvaliteta morske vode kao i podaci o temperaturi mora, temperaturi vazduha i salinitetu za svako pojedinačno kupalište mogu se pogledati na posebnoj aplikaciji koja se nalazi na Internet stranici www.morskodobro.me koja je dostupna na crnogorskom i engleskom jeziku.